Znajdź najlepszą kartę kredytową dla siebie! Przejdź do kartHistoria kredytowa

Historia kredytowa

Czym jest historia kredytowa?

W Biurze Informacji Kredytowej (BIK) znajdują się dane dotyczące zaciągniętych przez nas kredytów oraz systematyczności ich spłaty. BIK często określany jest również jako zbiorowa pamięć banków. A w sytuacji, kiedy będziemy starali się o pożyczkę bądź kredyt hipoteczny, bank do którego się zwrócimy na pewno zaczerpnie informacji z BIK o naszej historii kredytowej. Jest to swego rodzaju finansowy autoportret, przedstawiający, jak solidnie dana osoba spłaca swoje zobowiązania. Stanowi bardzo cenną wskazówkę, która wpływa na decyzję o przyznaniu lub odmowie udzielenia kredytu. Osoba, która nie spłacała terminowo zadłużenia, będzie traktowana jako kredytobiorca o zwiększonym ryzyku. Oprócz decyzji odmownej może się spotkać z podwyższeniem stopy oprocentowania lub koniecznością dodatkowego zabezpieczenia. Dlatego tak ważne jest, aby myśląc o swojej przyszłości, budować pozytywną historię kredytową. Można to zrobić zostając posiadaczem karty kredytowej i systematycznie ją spłacać. Może to być karta klasyczna np. Millenium Bank Visa czy też jedna z kart przedpłaconych np. o!Card ,albo jakakolwiek inna, która przypadnie nam go gustu.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej

Zastanawiasz się, czy jest to ważne? Oczywiście, że tak, gdyż uwiarygadnia nas w oczach banku i ułatwia otrzymanie kolejnego kredytu w chwili, kiedy będziemy się o niego starać. Pozytywna historia kredytowa nie tylko pomaga nam w otrzymaniu pożyczki, ale także daje nam podstawę do tego, aby negocjować lepsze warunki umowy! Warto wiedzieć, że na historię kredytową składają się informacje, które przekazywane są do BIK-u przez banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK), instytucje finansowe, które udzielają kredytów poza sektorem finansowym, a także informacje odnośnie korzystania z kart kredytowych oraz debetowych. Zastanawiasz się, w jaki sposób można zbudować pozytywną historię kredytową? Oto kilka cennych wskazówek!

Przede wszystkim musisz być znany w BIK-u, a więc korzystać z usług kredytowych wcześniej. Jeśli w przypadku ubiegania się o pożyczkę, bank nie dostanie od BIK-u żadnej informacji, nie wie, czego się może po danym kliencie spodziewać, dlatego będzie podchodził do niego z pewną nieufnością. Jeżeli w niedalekiej przyszłości zamierzasz starać się o ważny kredyt, warto szybko zwiększyć wiarygodność w oczach banku. Możesz to zrobić przez, np. złożenie wniosku o uruchomienie możliwości debetowania na koncie oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR), założenie karty kredytowej czy zakup dowolnego produktu na raty. Unikaj przekraczania przyznanych limitów kredytowych. Dotyczy to zarówno kart debetowych, jak i kredytowych. BIK posiada szczegółowe informacje dotyczące tych kart. Nie szkodzi, jeśli raz na jakiś czas zdarzy Ci się przekroczyć limit, ale jeżeli dzieje się tak co miesiąc, bank może uznać, że nie radzisz sobie ze swoimi finansami i w konsekwencji odmówić przyznania kredytu.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest terminowa spłata rat kredytu. Opóźnianie się oraz zaległości odnotowane są w BIK-u i rzutują one później na Twoją zdolność kredytową. Natomiast, jeśli zawsze w terminie spłacasz raty zadłużenia, budujesz pozytywną historię kredytową, to jesteś idealnym kandydatem dla banku. A co w sytuacji, kiedy spotkają Cię przejściowe problemy finansowe? Wówczas można uprzedzić o tym bank i postarać się dojść z nim do porozumienia. Istnieje wiele rozwiązań, jakie można zastosować w przypadku chwilowych kłopotów. Bank, widząc naszą szczerość i konstruktywne podejście do problemu, powinien wyjść naprzeciw. Ponadto, jeśli zaciągasz kredyt lub też jesteś właścicielem karty kredytowej, wyraź zgodę na przetwarzanie informacji odnośnie kredytu przez BIK. Dlaczego jest to takie ważne? Negatywne informacje, dotyczące opóźnienia w spłacie zadłużenia, przetwarzane będą niezależnie od Twojej decyzji. Natomiast, jeśli nie podpiszesz zgody na ich przetwarzanie, cała pozytywna historia kredytowa, którą budowałeś/aś przez lata, nie będzie dostępna dla banków. Ostatnią istotną kwestią jest to, aby sprawdzać regularnie, czy banki terminowo usuwają informację o spłaconych kredytach. Zdarza się, że mimo zakończenia spłaty, kredyt dalej widnieje jako aktualne zobowiązanie i może w sposób niekorzystny wpływać na zdolność kredytową. Dlatego warto tę kwestię kontrolować. Powyższe informacje stanowią swego rodzaju wskazówki, które pomogą Ci w zbudowaniu pozytywnej historii kredytowej.

Przejdź do porównania kart kredytowych


© 2015-2016 - Regulamin