Znajdź najlepszą kartę kredytową dla siebie! Przejdź do kartKarta charge

Karta charge

Czym jest karta charge?

Karta obciążeniowa, zwana również charge, to obok karty debetowej i kredytowej (np. Millennium Bank Visa Impresja czy Millennium Bank Alfa), podstawowy typ karty płatniczej. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wspomnianych kart kredytowych, tak i tutaj bank udziela nam określonego limitu. Zasadniczą różnicą jest fakt, iż karta obciążeniowa powiązana jest z rachunkiem bankowym, z którego na koniec okresu rozliczeniowego, który najczęściej wynosi 30 dni, pobierana jest suma potrzebna na pokrycie zaciągniętego zadłużenia wraz z doliczonymi ewentualnie prowizjami.

Zasady funkcjonowania

Kartą typu charge możemy wypłacać pieniądze z bankomatu czy kas banków wyposażonych w terminal POS, dokonywać płatności w punktach usługowo-handlowych czy za zakupy w sklepach internetowych. Należy jednak pamiętać, iż w ciągu jednego okresu rozliczeniowego, możemy dokonać płatności do wartości przyznanego nam przez bank limitu. Nie należy także zapominać o istnieniu limitów dziennych, które są dużo niższe niż miesięczne. Karta wydawana jest tylko osobie, będącej posiadaczem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (przynajmniej od 3 miesięcy), a posługiwać się nią może jedynie osoba, której imię i nazwisko widnieje na karcie. Możemy starać się o wydanie kart dodatkowych do tego samego rachunku bankowego. Zazwyczaj ich ważność to 2 lata. W przypadku posiadania kilku kart, wszystkie działają w oparciu o ten sam limit miesięczny. Ponadto, dokonując autoryzacji transakcji blokujemy część dostępnego limitu w wysokości autoryzowanej kwoty na okres 7 dni. Nie ma znaczenia, czy transakcja ostatecznie doszła do skutku, czy też nie. W jaki sposób następuje rozliczenie operacji, których dokonaliśmy za pomocą karty? W dniu rozliczenia bank obciąża kwotą, która jest sumą dokonanych operacji oraz doliczonych prowizji, rachunek klienta. Dzień rozliczenia przypada zazwyczaj na trzeci dzień po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Obciążenie rachunku jest w złotówkach, a w dniu, w którym przypada rozliczenie jesteśmy zobowiązani posiadać na rachunku taką ilość pieniędzy, która wystarczy do pokrycia całości zadłużenia.

Dodatkowe informacje

Karta obciążeniowa często również nazywana jest kartą z odroczonymi płatnościami. Wykorzystywane są chętnie przez firmy, gdyż stanowią dobry sposób na regulowanie wydatków pracowników podczas, np. podróży służbowej. Wśród kart typu charge możemy wyróżnić te, które funkcjonują w technologii zbliżeniowej, nie wymagającej autoryzacji za pomocą kodu PIN, jak również karty standardowe. Warto zwrócić uwagę na to, że dosyć powszechnie do kart dodawane są pakiety ubezpieczeń od nieszczęśliwych wypadków czy chroniące przed nieuprawnionym skorzystaniem z karty. Dodatkowo oferowany może być pakiet assistance bądź usługi concierge. Dlatego warto zapoznać się z propozycją banku i wybrać opcję najlepszą dla nas.

Przejdź do porównania kart kredytowych


© 2015-2016 - Regulamin