Znajdź najlepszą kartę kredytową dla siebie! Przejdź do kartKarta prepaid

Karta prepaid

Czym jest karta prepaid?

Karta przedpłacona (ang. prepaid card bądź stored-valued card) jest całkiem nowym wynalazkiem wśród szerokiego wachlarza oferowanych kart kredytowych. Na pierwszy rzut oka możemy sądzić, że niewiele odróżnia ją od standardowych kart, natomiast musimy wiedzieć, że działa ona na całkiem innych zasadach. Płatności dokonujemy, wykorzystując tylko środki dostępne na rachunku do niej przypisanym. Wspomniany rachunek ma charakter czysto techniczny i służy tylko i wyłącznie do monitorowania dokonywanych operacji. Istotne jest, że aby posiadać taką kartę, nie musimy otwierać rachunku bankowego. Wszystkie realizowane transakcje będą zaakceptowane, jeśli tylko na karcie znajduje się wystarczająca kwota. Przykładowymi kartami przedpłaconymi są: Prepaid Trejdoo czy Paysafecard.

Zastosowania kart prepaid

Niespersonalizowaną kartę możemy przekazywać innym osobom. Jest to wygodne, np. w sytuacji, kiedy wyrabiają ją rodzice, a następnie mogą przekazać ją swojemu dziecku, udającemu się na wyjazd wakacyjny. Aby zapłacić nią za towary czy usługi, musi zostać najpierw zasilona. Gdy na karcie skończyły się dostępne środki, staje się ona bezużyteczna do momentu, kiedy ponownie wpłacimy na nią pieniądze. Karta przedpłacona niespersonalizowana znajduje wiele zastosowań. Może zostać wykorzystana jako:

  • karta podarunkowa, wówczas stanowi alternatywę dla prezentu w formie gotówki
  • karta podróżna, stanowi ułatwienie przy rozliczeniach między pracownikiem a pracodawcą; jest alternatywą dla wypłaty zaliczki na poczet przyszłych wydatków, np. podczas podróży służbowej
  • transfer pieniędzy – stanowi dobrą alternatywę dla przelewu pieniężnego, jeśli nie jest on możliwy; w takich sytuacjach kartę można wysłać do konkretnej osoby pocztą, a po zasileniu karty w prosty sposób pobrać pieniądze z bankomatu.

Podobieństwo do karty debetowej

Karta przedpłacona jest w kilku kwestiach podobna do karty debetowej wydawanej do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Punktami stycznymi jest sam sposób, w jaki przebiega proces autoryzacji transakcji, ewidencja operacji oraz rozliczenia. Jedyna różnica polega na tym, że karta przedpłacona zmniejsza ryzyko defraudacji pieniędzy, gdyż możemy wykorzystać tylko te środki, które zostały na nią wpłacone. Obecnie karty przedpłacone mają wielu zwolenników. Jednym z głównych jej zastosowań jest płatność za zakupy zrealizowane przez Internet. W ten sposób zapewniamy sobie większe bezpieczeństwo w przypadku potencjalnego oszustwa. Coraz częściej ten rodzaj kart dedykowany jest dzieciom. Niektórymi kartami mogą się posługiwać osoby nawet poniżej 13. roku życia. Obecnie banki oferują zamiast zwykłej karty przedpłaconej również naklejkę zbliżeniową czy też silikonowy brelok. Nasza pociecha może mieć tam wpłacane kieszonkowe, ponadto rozwiązanie to idealnie sprawdzi się podczas wyjazdu dziecka na wakacje czy to w kraju, czy za granicą.

Ograniczenia kart prepaid

Karta prepaid jest dedykowana wszystkim tym, którzy cenią sobie anonimowość. Należy jednak pamiętać, że niespersonalizowane karty posiadają pewne ograniczenia dotyczące limitów zasileń i transakcji, jednak jeśli chcemy wykorzystywać ją do płatności za drobne sprawunki - będzie idealna. Przedpłacona karta sprawdzi się również w sytuacji wyjazdu na dużą imprezę masową, gdyż nie będzie ona kusiła kieszonkowców, polujących na gotówkę. Zalety przedpłaconej karty zostały dostrzeżone także przez firmy, administracje czy też samorządy. Zdarzają się sytuacje, iż służy ona do wypłacania zasiłków, premii, dodatków świątecznych czy zwrotów podatku. Wiele banków w swojej ofercie posiada karty przedpłacone. Decydując się na nią, należy zapoznać się ze wszystkimi propozycjami i wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada. Warto przy wyborze zwrócić uwagę na miesięczny limit zasilenia oraz transakcji. Jeśli chodzi o opłaty dotyczące użytkowania karty przedpłaconej, to ponosimy opłatę zazwyczaj tylko za wydanie karty, natomiast użytkowanie jest bezpłatne.

Przejdź do porównania kart kredytowych


© 2015-2016 - Regulamin