Znajdź najlepszą kartę kredytową dla siebie! Przejdź do kartNFC

NFC

Czym jest NFC?

NFC to inaczej Near Field Communication i jest to technologia, która korzysta z fal radiowych. Umożliwia ona wymianę danych oraz zapewnia dostęp do informacji na bardzo małą odległość, to jest do 20 cm. Jest to system wykorzystywany przede wszystkim w telefonach komórkowych. NFC odczytuje tagi, czyli niewielkie chipy, dzięki którym telefon wykonuje zakodowane zadania. Wystarczy jedynie przybliżyć aparat do tagu. Technologia NFC ułatwia komunikację między urządzeniami. Działa to mniej więcej na podobnej zasadzie jak Bluetooth, jednak jest od niego dużo szybszy i wykonuje dużo szerszy zakres zadań. Jedynym minusem może być kwestia zasięgu, ponieważ odbiornik i nadajnik muszą być umiejscowione bardzo blisko siebie. NFC ma niebagatelne znaczenie dla innowacyjności banków. NFC jest bardzo prężnie rozwijającym się systemem. Jego główną cechą jest wielozadaniowość. Daje ona bardzo duże możliwości użytkownikowi. Ułatwia bowiem codzienne czynności. Może w przyszłości z powodzeniem służyć jako bilet transportu miejskiego. Jednak już dziś świetnie nadaje się na nowoczesną kartę kredytową. Jest w stanie zastąpić wszelkie inne środki płatności, ponieważ cechuje się precyzją i szybkością.

W jakich sytuacjach przydaje się NFC?

Korzystając z nowoczesnej technologii NFC, można nie tylko zmieniać ustawienia telefonu, przesyłać muzykę, filmy, informacje, kontakty, czy otworzyć stronę internetową. Dzięki technologii tej można swobodnie dokonywać płatności zbliżeniowych telefonem, dlatego nie potrzebna jest gotówka i karta kredytowa. NFC działa tak dobrze, dzięki zastosowaniu chipa, na którym znajdują się informacje o karcie płatniczej. Nie ma znaczenia jaki jest to typ karty, może to być zarówno klasyczna karta kredytowa np. Citibank World Mastercard czy też prestiżowa np. Deutsche Bank IQ. Wystarczy przybliżyć telefon do czytnika, aby zrealizować transakcję. Jest to nowoczesna metoda z powodzeniem mogąca zastępować płatności kartą kredytową. Gwarantuje ona bowiem nie tylko szybkość, ale i bezpieczeństwo transakcji. Robienie zakupów, czy odwiedzanie restauracji jest dzięki niej niezwykle proste. Technologia ta ma wszelkie zalety, by z powodzeniem zastąpić tradycyjny system kart płatniczych.

Historia NFC

Zapoczątkowane w 1983 roku prace nad technologią RFID, opartą na częstotliwości radiowej są podwaliną NFC. Bowiem w 21 lat później takie firmy jak Nokia, Philips i Sony przystąpiły do jej rozwoju. Stworzono podstawy bezdotykowej łączności o nieograniczonych możliwościach. Kilka lat trwało uruchomienie i wprowadzenie do przestrzeni publicznej tagów NFC. Na rynek zaczęły trafiać pierwsze telefony obsługujące tę technologię. Co więcej, w 2009 roku udostępniono możliwość przesyłania kontaktów oraz adresów URL, zwanych standardami Peer - to - Peer. Opracowano także nowy model smartfona operującego tą właśnie technologią.

Przejdź do porównania kart kredytowych


© 2015-2016 - Regulamin