Znajdź najlepszą kartę kredytową dla siebie! Przejdź do kartOkres bezodsetkowy dla kart kredytowych

Okres bezodsetkowy w karcie kredytowej

Czym jest okres bezodsetkowy?

Okres bezodsetkowy, inaczej grace period lub okres prolongaty należy do pojęć z dziedziny kart kredytowych. Jest to okres, w którym przez bank nie są pobierane odsetki od transakcji wykonywanych kartą kredytową. Długość okresu bezodsetkowego może się różnić w zależności od rodzaju banku oraz karty kredytowej. Maksymalna długość to 51 – 61 dni. Długi okres bezodsetkowy ma np. karta Citibank Simplicity oraz Deutsche Bank Silver. Nie jest to równoznaczne z tym, że właściciel karty kredytowej ma aż tyle czasu na spłatę zadłużenia. Grace period rozpoczyna się z początkiem okresu rozliczeniowego i trwa aż do ostatniego dnia, w którym mamy możliwość spłaty całości zadłużenia bez płacenia odsetek. Obrazując to: jeżeli posiadamy kartę kredytową, na której grace period wynosi 56 dni, oznacza to, że składa się na niego 31 dni okresu rozliczeniowego oraz 25 dni, które pozostają nam na spłatę zadłużenia. Jeśli po zakończeniu tego okresu, czyli w dniu jaki wskazany jest na wyciągu, właściciel karty nie spłaci swojego zadłużenia wówczas bank nalicza mu odsetki od momentu wykonania transakcji, a nie od końca okresu bezodsetkowego.

Należy pamiętać, że okres bezodsetkowy zaczyna się wraz z początkiem okresu rozliczeniowego, a nie od dnia, w którym dokonamy transakcji. Jeśli płatność nastąpiła w połowie okresu rozliczeniowego, wówczas okres bezodsetkowy ulega skróceniu. Warunkiem koniecznym do skorzystania z grace period jest spłata zadłużenia zaciągniętego w danym okresie rozliczeniowym w całości. Oprocentowanie kart kredytowych sięga zazwyczaj 10% w skali roku, czyli wartości najwyższej dozwolonej kodeksem cywilnym.

Należy pamiętać, że grace period odnosi się tylko do transakcji bezgotówkowych, natomiast za transakcję gotówkową, np. wypłatę gotówki z bankomatu, zobowiązani jesteśmy do zapłacenia odsetek (za każdy dzień, do momentu spłaty kwoty wykonanej transakcji). Dlatego, jeśli jest to możliwe, warto unikać wykonywania transakcji gotówkowych za pomocą karty kredytowej, gdyż mamy do czynienia z wyższymi opłatami za tego typu transakcje. Ważny jest również fakt, że w przypadku dokonania transakcji gotówkowej czas bezodsetkowy ulega automatycznemu skróceniu. Mówiąc językiem prostszym, unikajmy wykorzystywania kart kredytowych jako źródła kredytu gotówkowego. Warto wspomnieć o tym, że przelewy wykonywane z rachunku karty kredytowej niektóre banki uznają jako transakcję bezgotówkową, a niektóre jako transakcję gotówkową. Dlatego warto przed wykonaniem takiej operacji zorientować się, którą z opcji obiera nasz bank.

Jak korzystać z okresu bezodsetkowego?

Posiadanie karty kredytowej ma swoje zalety, jak również i wady. Jeżeli co miesiąc będziemy dokonywać spłaty zaciągniętego zadłużenia, wówczas minimalizujemy koszty związane z jej posiadaniem. Umiejętne korzystanie z karty kredytowej sprawi, że stanie się ona dla nas przydatnym i pomocnym narzędziem, a ponadto produktem bezpłatnym, który umożliwi zapłatę za usługi bądź artykuły, których kupna w danym miesiącu nie zaplanowaliśmy. Właściciel karty kredytowej zazwyczaj zobowiązany jest co miesiąc do spłaty tylko niewielkiej części zaciągniętego długu, tj. 5%, jednak nie mniej niż 50 zł, ale może się to różnić w zależności od banku. Powoduje to, że klient może spłacać kredyt przez długi okres czasu, płacąc jednocześnie wysokie odsetki. W przypadku braku spłaty kwoty minimalnej bank oprócz naliczenia odsetek może obciążyć właściciela karty również dodatkową opłatą. Reasumując, aby efektywnie korzystać z okresu bezodsetkowego należy wykonywać tylko transakcje bezgotówkowe oraz terminowo spłacać całość zadłużenia.

Przejdź do porównania kart kredytowych


© 2015-2016 - Regulamin