Znajdź najlepszą kartę kredytową dla siebie! Przejdź do kartPayPass

Technologia PayPass

Czym jest płatność PayPass?

PayPass to technologia, która dodawana jest do kart zbliżeniowych wydawanych przez organizację MasterCard. Możemy z niej korzystać będąc posiadaczami np. mBank Mastercard Standard czy też Credit Agicole Mastercard Silver. Posiadanie tej usługi umożliwia dokonywanie transakcji bezstykowej w różnych punktach usługowo-handlowych, o ile są one wyposażone w odpowiedni rodzaj terminalu. Jest to nowy sposób dokonywania płatności, który wykorzystując miniaturowy układ scalony oraz wbudowaną antenę radiową, umożliwia dokonywanie płatności na zasadzie „zbliżone–zapłacone”. W ten sposób nasza karta płatnicza cały czas pozostaje w naszych rękach, bez konieczności podawania jej sprzedawcy. To dobre rozwiązanie w przypadku drobnych zakupów, gdyż nie musimy wpisywać ani kodu PIN, ani podpisywać wydruku z terminala.

Jak używać technologii PayPass?

A zatem jak płacić kartą, posiadającą funkcję PayPass? Wystarczy, że zbliżymy kartę do czytnika po tym, jak na ekranie terminala wyświetli się kwota do zapłaty. Sygnał, który nastąpi po zbliżeniu karty, będzie informował o tym, że transakcja zakończyła się pomyślnie. W przypadku zakupów, których kwota nie przekracza 50 zł, nic więcej nie musimy robić, jeśli natomiast wartość transakcji jest wyższa niż 50 zł, wówczas wymagana jest dodatkowa weryfikacja, polegająca na wpisaniu numeru PIN. Funkcja PayPass oferowana przez MasterCard może zostać dołączona zarówno do kart kredytowych, debetowych jak również przedpłaconych (prepaid). Z takich kart możemy korzystać na dwa sposoby: jeżeli dany punkt posiada odpowiedni terminal, możemy dokonać transakcji zbliżeniowej, natomiast jeżeli nie ma takiej możliwości, wówczas możemy wykorzystać naszą kartę w tradycyjny sposób, jak każdą inną kartę płatniczą. Oprócz karty PayPass banki oferują nam także naklejki, które umieszczamy np. na telefonie czy odtwarzaczu mp3. Płatność odbywa się w podobny sposób jak w przypadku karty, wystarczy zbliżyć przedmiot z naklejką do czytnika. Funkcja PayPass sprawia, że nie musimy nosić ze sobą gotówki, nawet na drobne zakupy oraz nie czekamy na wydanie reszty, tym samym oszczędzamy czas. Ponadto w przypadku naklejki każdy współwłaściciel konta może posiadać swoją. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to mikroprocesor, który jest umieszczony w karcie bądź naklejce, zapewnia nam najwyższy poziom bezpieczeństwa. Karta podczas dokonywania płatności aktywuje się tylko na ułamek sekundy i działa w niewielkiej odległości od czytnika (do 5 cm), dlatego nie ma możliwości, aby jakiekolwiek informacje zostały przechwycone tą drogą.

Czy płatności PayPass są bezpieczne?

Transakcje wykonywane kartą zbliżeniową lub tradycyjną kartą płatniczą cechują się tym samym poziomem bezpieczeństwa, gdyż obie karty wykorzystują te same techniki szyfrowania. Nie ma również zagrożenia, że za daną transakcje zapłacimy dwa razy, gdyż wszystkie terminale zaprogramowane są w taki sposób, aby dane z karty zostały odczytane tylko jeden raz zgodnie z zasadą „jedna transakcja jedną kartą”. Aby zabezpieczyć się przed zgubieniem karty zbliżeniowej trzeba przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim nie należy nosić w portfelu wszystkich kart, nawet tych, które nie są nam potrzebne, pozwalać na korzystanie z karty innym osobom, zapisywać kodu PIN na kartkach, które noszone są wraz z kartą, czy też tracić kartę z pola widzenia podczas autoryzowania transakcji. Natomiast bezwzględnie musimy zachować ostrożność podczas wypłat z bankomatu, wokół którego znajduje się dużo ludzi. Powinniśmy także kontrolować kwotę, jaka pojawia się na wyświetlaczu terminala, zanim dokonamy transakcji, a także śledzić historię transakcji na rachunku bankowym.

Przejdź do porównania kart kredytowych


© 2015-2016 - Regulamin