Karty płatnicze w Polsce już od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony klientów, zarówno indywidualnych, jak i firmowych. Mały kawałek plastiku, którym jest karta płatnicza, daje jej użytkownikowi wygodę i bezpieczeństwo finansowe. Płacąc kartą, nie musi on bowiem wozić przy sobie większych sum pieniędzy. Tym samym jest w mniejszym stopniu narażony na kradzież. Sprawdźmy, jak kształtuje się rynek kart płatniczych w naszym kraju!
Na świecie początki idei kart płatniczych sięgają końcówki XIX w. Z kolei w Polsce możliwość dokonywania płatności przy użyciu karty zaczęła się rozwijać dopiero w latach 60-tych XX w. Przy czym polskie banki jeszcze wtedy nie wydawały kart. W tamtym okresie akceptowane były jedynie karty zagranicznych turystów, korzystających z usług ekskluzywnych hoteli i restauracji. Jedyną instytucją rozliczającą karty płatnicze było Polskie Biuro Podróży ORBIS.
Rok 1990 r. – karty płatnicze rozpoczynają ekspansję w Polsce
W 1990 r. nastąpiły dwa wydarzenia, które umożliwiły rozwój rynku kart płatniczych w naszym kraju. Przede wszystkim międzynarodowa organizacja płatnicza VISA zaczęła podpisywać z polskimi bankami umowy o wydawanie kart płatniczych sygnowanych jej wizerunkiem. A dodatkowo stworzono polskie centrum akceptacyjno-rozliczeniowe POLCARD.
Karty płatnicze coraz bardziej popularne
Z biegiem lat liczba użytkowników kart płatniczych w Polsce zaczęła gwałtownie wzrastać. Na koniec 1998 r. liczba kart płatniczych ogółem wynosiła 3,875 miliona sztuk, a na koniec 2000 r. – już 11,291 miliona sztuk. W 2005 r. w obiegu funkcjonowało 20,370 miliona kart płatniczych, a w 2010 r. aż 31,983 miliona. Wzrost widać także w kolejnych latach: w 2015 r. odnotowano 34,743 miliona kart, a na koniec 2019 r. 42,854 miliona. Oznacza to, że kart płatniczych w Polsce jest więcej niż liczy populacja naszego kraju.
Wzrost liczby kart płatniczych widać z roku na rok. Obecnie jeden klient w Polsce posiada często nie jedną, ale dwie, trzy lub nawet więcej kart płatniczych. Zdecydowana większość z emitowanych kart to debetowe. Ich procentowy udział w ogóle wyemitowanych kart wynosił na przestrzeni lat pomiędzy 76% - 89%. Jednak w ostatnich latach widać wzrostu udziału kart kredytowych. Podczas, gdy w 1998 r. karty kredytowe stanowiły zaledwie 2,4% wszystkich wyemitowanych kart, to już w 2019 r. ich udział stanowił aż 13%.
Nowe systemy płatnicze konkurencją dla kart?
W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się alternatywne sposoby płatności, takie jak BLIK, SkyCash, czy też mPay. Są to systemy płatności przy użyciu jedynie telefonu komórkowego. Klient musi jedynie na swoim smartfonie zainstalować specjalną aplikację, połączyć ją ze swoim rachunkiem rozliczeniowym lub zasilić odpowiednią kwotą gotówki, a potem może już wygodnie płacić „telefonem”.
Systemy zbliżeniowe tego typu funkcjonują na rynku polskim od kilku lat. Jednak mimo to wciąż obserwujemy wzrost liczby kart płatniczych. W 2019 r. w stosunku do 2018 r. liczba kart wzrosła o ponad 1,6 miliona (z 41,237 mln do 42,854 mln). Czyli karty płatnicze w Polsce są nadal popularne.