Karta kredytowa wydana przez jeden z polskich banków może z powodzeniem zostać wykorzystana w dowolnym miejscu akceptującym płatności kartowe na całym świecie. Przy czym, jeśli zamierzasz skorzystać ze swojej karty zagranicą, najpierw dowiedz się, jakiego rodzaju koszty będziesz musiał ponieść w związku z tą operacją. Informacje z niniejszego artykułu z pewnością będą dla Ciebie przydatne!
O ile płatności regulowane przy użyciu karty kredytowej w Polsce nie wymagają zbyt wielu wyjaśnień (płatność jest w złotówkach, rozliczenie także), o tyle transakcje zagraniczne kartą kredytową zazwyczaj budzą w użytkownikach liczne wątpliwości. Chodzi przede wszystkim o kwestię przewalutowania transakcji.
Przewalutowanie transakcji zagranicznych
Transakcje zagraniczne kartą kredytową przeliczane są na złotówki zgodnie z przyjętymi przez emitenta karty kursami walutowymi. W praktyce każde przewalutowanie oznacza dla użytkownika karty dodatkowy koszt. Podstawowym kosztem jest tzw. spread walutowy, czyli różnica między kursem sprzedaży a kursem kupna waluty przez bank (który zawsze sprzedaje nam walutę obcą drożej niż ją kupił). Poza spreadem walutowym transakcje zagraniczne kartą kredytową zazwyczaj skutkują naliczeniem prowizji za dokonanie przewalutowania. Wysokość prowizji zależy od oferty danego banku.
Schemat rozliczeń komplikuje fakt, że niektóre karty kredytowe są rozliczane bezpośrednio w złotówkach (karty kredytowe z symbolem VISA), a niektóre w euro (karty kredytowe wydane przez MasterCard). Oczywiście, jeżeli lubimy podróże zagraniczne, to zdecydowanie bardziej opłaca nam się skorzystać z jednokrotnego przewalutowania.
Transakcje zagraniczne kartą kredytową rozliczaną w PLN
Jeśli nasza karta kredytowa posiada jako walutę rozliczeniową złotówki (a tak jest w przypadku kart VISA), to schemat rozliczeniowy transakcji zagranicznych jest nieco prostszy. Składa się on z następujących etapów:
- wykonanie transakcji zagranicznej (np. zakup odzieży sportowej w Norwegii, gdzie walutą rozliczeniową są korony norweskie);
- dostawca karty (VISA) dokonuje przeliczenia kwoty zakupu na walutę rozliczeniową, czyli na złotówki;
- wysłanie informacji do banku użytkownika karty o dokonanym przewalutowaniu;
- obciążenie konta karty kredytowej kwotą wskazaną przez dostawcę karty i pobranie przez bank ewentualnej prowizji za przewalutowanie.
Oczywiście, powyższy schemat obowiązuje, jeżeli karta kredytowa jest wydawana przez bank w Polsce (a dokładniej: jeśli rachunek karty kredytowej jest prowadzony w złotówkach). Jeśli karta kredytowa została wydana Polakowi przez bank np. w Anglii, a transakcja została wykonana np. w Szwajcarii, to schemat rozliczeniowy będzie wyglądał inaczej.
Transakcje zagraniczne kartą kredytową z podwójnym przewalutowaniem
Jeśli transakcje zagraniczne kartą kredytową wykonane są kartą rozliczaną w innej walucie niż złoty polski, to sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Mamy wtedy do czynienia z podwójnym przewalutowaniem.
Przykładowa karta kredytowa, która korzysta z takiej formy rozliczeniowej, to MasterCard. Tutaj walutą rozliczeniową jest EUR. Oznacza to, że każda transakcja zagraniczna najpierw jest przeliczana z waluty wyjściowej na EUR, a dopiero potem z EUR na złotówki. Może się to wiązać z dodatkowymi kosztami (spread walutowy, prowizja za przewalutowanie itp.).
Jaką kartę wybrać?
Jeśli więc zamierzasz dokonywać transakcji płatniczych poza granicami Polski, to porównując karty kredytowe w poszczególnych bankach, koniecznie zwróć uwagę na wydawcę karty oraz na jej walutę przeliczeniową. Przy częstych transakcjach zagranicznych opłaty związane z przewalutowaniem mogą być znaczące.