FAQ

Znajdź najlepszą kartę kredytową dla siebie! Przejdź do kart

 

Karta kredytowa? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania!

Podjęcie decyzji o posiadaniu karty kredytowej, zwłaszcza po raz pierwszy, może być związane z wątpliwościami. Jaką kartę wybrać? Jedną z najtańszych czy klasycznych? Czy może lepiej od razu zacząć korzystać z wszystkich zaawansowanych funkcjonalności karty kredytowej i wybrać kartę prestiżową? Obawy przyszłego użytkownika karty kredytowej mogą też dotyczyć kosztów i bezpieczeństwa. Czy karta kredytowa będzie się opłacać? Ile kosztuje karta kredytowa? Czy jej posiadanie jest bezpieczne i na czym tak naprawdę polega jej działanie? Na wszystkie te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej, a wybór oferty dla Ciebie ułatwi porównywarka kart kredytowych. Zdobądź najpotrzebniejszą wiedzę i dopilnuj, aby Twój wybór był przemyślany i pewny.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to jeden z rodzajów kart płatniczych. Jej wydanie jest związane z przydzieleniem przez bank kredytu w określonym czasie. Wysokość kredytu jest ustalona z góry dla każdej karty lub dopasowana do klienta po sprawdzeniu przez bank jego zarobków. Udzielany kredyt jest nieoprocentowany, lecz tylko w przypadku spłacenia całego zadłużenia w terminie wskazanym przez bank na dostarczonym wyciągu. Okres, w którym odsetki nie są naliczane, nazywamy okresem bezodsetkowym. Użytkownik karty musi jednak pamiętać, że okres ten dotyczy wyłącznie transakcji bezgotówkowych, a za inne operacje (np. wypłatę gotówki z bankomatu lub przelew z karty) każdorazowo trzeba będzie zapłacić prowizję. Ponadto za niedokonanie spłaty kredytu we wskazanym terminie bank naliczy odsetki, które często są wysokie. Dlatego warto zapytać w banku o usługę automatycznej spłaty karty, co pozwoli uchronić się przed stratą pieniędzy, jeśli zapomnimy o uiszczeniu opłaty.

Jakie są zalety karty kredytowej?

Karta kredytowa jest bezpiecznym środkiem płatniczym, którym można przeprowadzać transakcje finansowe w większości sklepów i firm w Polsce i na świecie. Do jej głównych zalet należy to, że korzystamy z pieniędzy, nawet jeśli nie posiadamy ich na koncie, używając przydzielonego przez bank kredytu. Oczywiście musimy później go spłacić, lecz jeżeli zrobimy to w ustalonym terminie, nie zostaną naliczone odsetki. Większość banków współpracuje z największymi organizacjami płatniczymi Visa, MasterCard i American Express, co pozwala na łatwe, szybkie i bezpieczne transakcje bezgotówkowe, w tym również zbliżeniowe. Ponadto karta kredytowa oznacza często dostęp do programów rabatowych, dzięki którym można zaoszczędzić sporą wartość swoich codziennych zakupów, podróży samochodem i samolotem, a w przypadku kart prestiżowych – otrzymać dostęp do wyjątkowych usług i serwisów.

Wróć

Jakie są wady karty kredytowej?

Jeżeli karta kredytowa nie jest używana w ostrożny sposób, może wystąpić ryzyko jej zgubienia i co za tym idzie – nieuprawnionych transakcji. Dlatego ważne jest bezpieczne korzystanie z karty. Kolejną kwestią jest technologia, na której jest oparty system kart kredytowych. Mimo stosowania najnowocześniejszych rozwiązań zawsze istnieje ryzyko utraty dostępu do pieniędzy czy awarii systemu. Tego typu sytuacje są jednak niezwykle rzadkie, a ich konsekwencje są łagodzone przy odpowiedniej współpracy z bankiem i jego wolą rozwiązania problemu. Wiele osób boi się wysokich odsetek i prowizji związanych z posiadaniem karty kredytowej. Jednak występują one tylko wtedy, jeśli nie spłacimy kredytu w terminie, do którego jest on nieoprocentowany. Unikając także dokonywania kartą transakcji gotówkowych i aktywnie korzystając z karty, możemy niemal całkowicie pozbyć się opłat.

Wróć

Dlaczego banki wydają karty kredytowe?

Niedoświadczonemu klientowi może nasunąć się pytanie, w jaki sposób bankom opłaca się proponowanie nam nieoprocentowanego kredytu i do tego nawet ewentualnej możliwości uniknięcia lub zmniejszenia opłat użytkowania karty. Przede wszystkim należy pamiętać, że bank otrzymuje prowizję od każdego zakupu dokonanego kartą kredytową, którą wydał. Dlatego zależy mu, byśmy kupowali jak najwięcej, a posiadanie karty kredytowej znacznie rozszerza nasze możliwości jako klienta sklepów, restauracji, stacji benzynowych, linii lotniczych itd. Dzięki temu bank zarobi więcej, niż może nam się początkowo wydawać, a my będziemy mogli zyskać większą swobodę finansową na co dzień.

Wróć

Jak ubiegać się o kartę kredytową?

Aby otrzymać kartę kredytową, należy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale banku lub przesłać go przez Internet. Wszystkie konieczne do wypełnienia dokumenty można znaleźć na stronach internetowych banku.

Wróć

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kartę kredytową?

Zależy to od rodzaju karty kredytowej i oferty banku. Na przykład karta przedpłacona jest dostępna niemal dla każdego, gdyż będziemy mogli dokonywać nią transakcji tylko do kwoty, jaką ją zasilimy. Banki od niedawna proponują klientom również tanie karty kredytowe, które są dostępne już przy niewielkich zarobkach. Podobnie jest z kartami dla studentów, w przypadku których nie trzeba posiadać stałego zatrudnienia. Niestety limit kredytowy na najtańszych kartach kredytowych zazwyczaj jest niski. Klasyczne karty kredytowe czy karty kredytowe dla podróżujących dają więcej swobody, ale wymagają też od posiadacza wyższych stałych zarobków. Najwyższe zarobki, sięgające czasem przynajmniej kilku lub kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, są wymagane w przypadku najbardziej ekskluzywnych prestiżowych kart kredytowych.

Wróć

Czy nie mając stałego zatrudnienia, można otrzymać kartę kredytową?

Jest to możliwe w kilku przypadkach i zależy od rodzaju karty. Możliwość otrzymania karty kredytowej mają studenci, których przychody stanowią regularne wpłaty od rodziców czy stypendium. Karty kredytowe dla studentów mają dość niski limit kredytowy, lecz kosztują bardzo niewiele w skali roku. O kartę kredytową mogą też z powodzeniem ubiegać się niepracujący emeryci i osoby pobierające inne świadczenia. Najczęściej są im proponowane najtańsze karty kredytowe i karty klasyczne. Oddzielną kategorię stanowią karty prepaid, które zazwyczaj nie wymagają zaświadczenia o zarobkach i są dostępne dla każdego, niezależnie od posiadanej pracy i wysokości pensji.

Wróć

Ile kosztuje karta kredytowa?

Opłaty za wydanie karty oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych. Najtańsze karty kredytowe kosztują niewiele, jeśli chodzi o opłatę miesięczną lub roczną. Bardzo często można jej uniknąć przez wykonanie odpowiedniej liczby transakcji na daną kwotę. Dotyczy to także klasycznych kart kredytowych. Karty o większej liczbie usług, takich jak na przykład serwisy Concierge i Assistance, kosztują nawet kilkaset złotych rocznie. Jednak korzyści, jakie są przez nie oferowane niwelują tę stratę.

Wróć

Ile czasu trwa wydanie karty kredytowej?

Jest to sprawa indywidualna, która zależy od zasad banku i czasem sposobu, w jaki składamy wniosek o wydanie karty. Decyzja o przydzieleniu nam kredytu na karcie i jego wysokości to w większości przypadków kwestia 48 godzin. Jeżeli otrzymamy pozytywną decyzję, na przysłanie karty i kodu PIN zazwyczaj poczekamy do 14 dni. Jednak są też karty, które dostanie się niemal od ręki lub bez wychodzenia z domu. Wniosek wypełnimy przez Internet, a sama karta zostanie nam dostarczona pocztą lub kurierem. Dotyczy to głównie kart prepaid (przedpłaconych), np. karty O!card.

Wróć

Jak długo jest ważna karta kredytowa?

Zależy to od oferty. Banki proponują zazwyczaj umowę na rok, dwa lub trzy, a czasem pięć. Jeśli po tym czasie klient nie zrezygnuje z karty, zazwyczaj ważność umowy jest automatycznie przedłużana na kolejny taki sam okres i dosyłana jest nowa karta. Miesiąc i rok ważności widnieje na każdej karcie płatniczej.

Wróć

W jaki sposób można kontrolować transakcje wykonywane kartą kredytową?

Banki zazwyczaj oferują możliwość sprawdzenia dokonywanych transakcji przez swój portal internetowy, infolinię lub powiadomienia SMS. Czasem za tego typu usługę trzeba dodatkowo zapłacić, zależnie od cennika banku. Ponadto stan kredytu możemy sprawdzić w dowolnym bankomacie, jednak w tym przypadku także najczęściej pobierana jest opłata.

Wróć

Czy można posiadać więcej niż jedną kartę kredytową?

Jest to możliwe, jednak uzależnione od zarobków. Jeżeli nasza zdolność kredytowa jest odpowiednio duża i przejdzie pozytywną weryfikację, karta zostanie nam wydana nawet w innym banku. Należy jednak pamiętać, że każda nowa karta kredytowa może generować koszty użytkowania, które musimy być w stanie spłacić.

Wróć

Jakie informacje trzeba podać, żeby otrzymać kartę kredytową?

Aby otrzymać typową kartę kredytową, trzeba we wniosku podać przede wszystkim dane osobowe i kontaktowe. Za wyjątkiem kilku nielicznych przypadków konieczne jest zaświadczenie o zatrudnieniu, otrzymywanych zarobkach lub świadczeniach, takich jak np. emerytura. Nie dotyczy to niektórych rodzajów kart. Na przykład, jeśli chodzi o karty prepaid, są one najczęściej wydawane na okaziciela.

Wróć

Czy można dokonywać kartą przelewów na inne konta?

Tak, zazwyczaj jest to możliwe, jednak bank w większości przypadków pobiera za taką operację wysoką prowizję. Mimo to istnieją również oferty, w których przelewy z karty są darmowe. Nasza porównywarka kart kredytowych także je prezentuje.

Wróć

Czy inne osoby mogą korzystać z cudzej karty kredytowej?

Karty kredytowej powinna używać tylko osoba, której nazwisko na niej widnieje. Co najważniejsze, bezwzględnie nie można podawać kodu PIN osobom trzecim. Jeżeli chcesz, by z kredytu na karcie korzystał też ktoś inny, na przykład z Twojej rodziny, możesz zamówić w banku kartę dodatkową, jedną lub więcej. Coraz częściej za tego typu usługę nie pobiera się opłat lub są one dość niskie.

Wróć

Co zrobić, gdy na wyciągu z karty są nieznane transakcje?

Należy natychmiast powiadomić o tym bank. Powinien on w bardzo krótkim czasie odpowiedzieć na zgłoszenie. Jeżeli zostanie ono rozpatrzone pozytywnie, środki zostaną zwrócone. W innym wypadku bank może obarczyć posiadacza karty częścią dokonanych transakcji, zwłaszcza jeśli nie zachował on odpowiednich środków ostrożności przy użytkowaniu karty.

Wróć

Co zrobić, gdy znajdzie się cudzą kartę kredytową?

Nie należy w tej sytuacji szukać kontaktu do osoby, której nazwisko widnieje na karcie, lecz oddać ją do najbliższego oddziału banku, jaki ją wydał lub jest oznaczony logo organizacji płatniczej (Visa, MasterCard), do której należy karta.

Wróć

Co zrobić, gdy zgubi się kartę kredytową lub zostanie ona skradziona?

W przypadku utraty karty należy ją natychmiast zastrzec. W tym celu zadzwoń na infolinię banku lub udaj się jak najszybciej do jego oddziału. Później otrzymasz nową kartę.

Wróć

Czy trzeba posiadać rachunek w banku, który ma wydać kartę?

Zazwyczaj nie trzeba posiadać rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w banku, aby otrzymać kartę kredytową. Również jeżeli posiadamy konto w jednym banku, karta kredytowa może zostać nam przyznana przez inny bank.

Wróć

Czy płatności dokonywane kartą kredytową są bezpieczne?

Tak jak inne karty płatnicze, karty kredytowe zapewniają bezpieczne transakcje, jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie wolno podawać nikomu kodu PIN i nie nosić go zapisanego na papierze przy karcie. Przy płatnościach w sklepach czy restauracjach nie powinniśmy tracić karty z oczu. Nie pozwólmy, by kasjerzy i kelnerzy zabierali nasze karty na zaplecze. Przy dokonywaniu transakcji należy zwrócić uwagę, czy kwota wyświetlona na ekranie terminala się zgadza – dotyczy to zwłaszcza płatności zbliżeniowych. Płacąc przez Internet nie podawaj więcej danych niż imię i nazwisko posiadacza, data ważności karty i kod CVC/CVV. Dane te służą bezpiecznej autoryzacji. Po wydaniu karty, gdy bank prześle ją na Twój adres, sprawdź, czy przesyłka jest nienaruszona. Jeśli była wcześniej otwierana, skontaktuj się z bankiem. Przechowuj kartę w bezpiecznym miejscu, zwłaszcza w czasie podróży. Dla większego bezpieczeństwa, ustal dzienne limity transakcyjne, co pozwoli na zablokowanie niepożądanych wypłat większych kwot.

Wróć

Czy można korzystać ze swojej karty kredytowej za granicą?

Tak, karty kredytowe w Polsce w większości są wydawane przez organizacje Visa, MasterCard i American Express, których systemy honorowane są w wielu krajach na świecie. Należy tu jednak pamiętać o kosztach przewalutowania, które dotyczą każdej karty płatniczej oraz prowizji i odsetkach, które zostaną naliczone przy wypłatach z bankomatów.

Wróć

Jak zrezygnować z posiadanej karty kredytowej?

Zrezygnować z karty można przez zgłoszenie, że nie chce się przedłużać umowy lub wcześniej, jeszcze w trakcie jej obowiązywania bez podania przyczyny. Aby to zrobić, zazwyczaj konieczne jest wysłanie lub dostarczenie do oddziału banku pisemnego wypowiedzenia umowy. Niezbędnym warunkiem, aby zostało ono rozpatrzone, jest spłata całego kredytu zgromadzonego na karcie i niedokonywanie później kolejnych transakcji. Po upływie wskazanego w umowie okresu wypowiedzenia limit kredytowy wygaśnie i klient zostanie zwolniony z opłat.

Wróć

Jak działają programy partnerskie i rabatowe oferowane przez banki wraz z kartami?

Programy rabatowe dotyczą głównie partnerskich kart kredytowych, ale nie tylko. Jeżeli dokonujemy płatności naszą kartą kredytową z dostępem do programów partnerskich, możemy otrzymać zwrot części środków wydanych u partnera karty. Większość zniżek waha się w okolicach kilku, kilkunastu procent, jednak zdarzają się i zwroty do 55% wartości wydanej sumy. Często też odpowiednia liczba dokonanych zakupów czy ilość wydanych pieniędzy u partnera karty kredytowej zostaje nagrodzona przez prezent w postaci bonu na zakupy czy biletu lotniczego. Wiele banków tworzy też systemy punktowe, w których za każdą dokonaną transakcję otrzymujemy punkty/mile, które potem można wymienić na nagrody, dodatkowe usługi czy Cashback. Szczególne programy partnerskie oferują karty kredytowe dla podróżujących, dzięki którym można zaoszczędzić na podróżach prywatnych i służbowych, niezależnie od sposobu, w jaki podróżujemy. W naszej porównywarce można znaleźć karty dla osób podróżujących samolotami, jak i własnym samochodem.

Wróć

© 2015-2016 - Regulamin