Potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki i zastanawiasz się, czy zawnioskować o kredyt gotówkowy, czy o kartę kredytową? Nie wiesz, co będzie dla Ciebie lepsze? Ten artykuł pozwoli Ci poznać różnice pomiędzy tymi produktami i pomoże w dokonaniu wyboru najlepszej dla Ciebie formy kredytowania. Przeczytaj koniecznie zanim podpiszesz umowę z bankiem!
Zarówno kredyt gotówkowy, jak i karta kredytowa to formy zadłużenia udzielane przez bank. Podstawą prawną regulującą kwestię korzystania z tych form kredytowania jest ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Ustawa określa procedurę zawierania umów kredytowych, sposób przekazywania informacji o danym produkcie kredytowym przez kredytodawcę, obowiązki klienta i banku występujące już po zawarciu umowy oraz sposób postępowania w przypadku niewypełnienia obowiązku przez jedną ze stron.
Kredyt gotówkowy i karta kredytowa mają zupełnie inny mechanizm działania. Spójrz na poniższą charakterystykę!
Kredyt gotówkowy – najprostsza forma zobowiązania
Kredyt gotówkowy jest on jedną z najprostszych form zadłużenia zaciąganego przez klienta. Na mocy umowy o kredyt gotówkowy bank pożycza klientowi określoną kwotę pieniędzy na z góry określony okres czasu, a klient (czyli kredytobiorca) zobowiązuje się do terminowego spłacania tej kwoty wraz z odsetkami oraz innymi opłatami bankowymi. Spłata następuje w systemie ratalnym (raty miesięczne), a wszystkie koszty powinny zostać dokładnie przedstawione klientowi jeszcze przed podpisaniem umowy.
Po dokonaniu spłaty wszystkich rat kredyt gotówkowy jest zakończony. Aby ponownie skorzystać z pieniędzy z kredytu, klient musi złożyć nowy wniosek do banku, poczekać na decyzję kredytową i podpisać kolejną umowę o kredyt. Warunki kredytowe mogą ulec zmianie.
Karta kredytowa – produkt z limitem odnawialnym
Zupełnie inaczej działa karta kredytowa. Jest ona także formą kredytu, jednak wiąże się z odnawialnym limitem. Karta kredytowa to kawałek plastiku, który umożliwia klientowi wykonanie transakcji bezgotówkowych (płatności w sklepie, zakupy przez Internet) oraz gotówkowych (po dokonaniu wypłaty pieniędzy z bankomatu). Bardziej korzystne finansowo są dla posiadacza karty transakcje bezgotówkowe, gdyż za wypłatę pieniędzy z bankomatu przy użyciu karty kredytowej banki zazwyczaj pobierają prowizję.
Odsetki naliczane są dopiero w momencie wykorzystania części lub całości limitu karty. Liczone są one za faktyczny okres zadłużenia, tzn. jeśli klient korzysta z limitu (w części lub całości) przez 3 miesiące, a potem dokonuje całkowitej spłaty karty, to odsetki liczone są od aktualnego salda zadłużenia przez okres 3 miesięcy.
Spłata wykorzystanego limitu karty także występuje w systemie miesięcznym. Klient otrzymuje od banku wyciąg z karty kredytowej, na którym znajdują się informacje o transakcjach zrealizowanych w poprzednim cyklu rozliczeniowym, o całkowitym zadłużeniu oraz o minimalnej wymaganej kwocie do spłaty w danym miesiącu. Klient może jednak spłacić wyższą kwotę. Jeśli spłaci całkowite zadłużenie powstałe w poprzednim okresie rozliczeniowym, to korzysta z tzw. okresu bezodsetkowego, czyli – nie płaci za tę kwotę odsetek.
Karta kredytowa może więc być korzystniejsza niż kredyt bankowy, gdyż można z niej korzystać i nie płacić odsetek. Jednak należy pamiętać, że po spłacie zadłużenia, limit karty się odnawia. Jeżeli więc należysz do osób, które zbyt pochopnie wydają pieniądze, to lepiej wybierz kredyt gotówkowy. Karta kredytowa może być zbyt dużą pokusą: po odnowieniu limitu będziesz z niej znowu korzystał.