Na rynku istnieje wiele rodzajów kart płatniczych. Banki oferują nam karty debetowe, karty przedpłacone pre-paid, karty kredytowe, czy też karty obciążeniowe. Każda z wymienionych kart jest inna. Ale jak wybrać tę najlepszą? Przede wszystkim warto poznać podstawowe rodzaje kart płatniczych i ich funkcjonalności oraz zastanowić się, jakie tak naprawdę są nasze potrzeby w zakresie korzystania z karty płatniczej. Porównanie kart płatniczych jest kluczowe dla wybrania takiego produktu, który w pełni spełni oczekiwania klienta.
Karty płatnicze są obecnie standardową metodą dokonywania płatności finansowych, nie tylko na terenie kraju ojczystego, ale także poza jego granicami. Jest to bardzo wygodna metoda, gdyż dzięki niej nie musimy nosić przy sobie gotówki. Wystarczy kawałek plastiku i numer PIN, który jest często zupełnie pomijany przy niewielkich kwotach płatności (rzędu 50 – 100 zł).
Najczęściej karty płatnicze są wydawane przez bank, choć część kart wydawanych jest także przez inne instytucje (przykładem mogą być np. karty przedpłacone wydawane przez firmy specjalizujące się w rozliczeniach zagranicznych). O niektóre karty klient musi zawnioskować, a niektóre otrzymuje w standardzie przy otwieraniu rachunku bankowego. Karty płatnicze, z których najczęściej korzystamy w Polsce, to karta debetowa, kredytowa i pre-paid. Spójrzmy na porównanie kart płatniczych najczęściej wybieranych przez Polaków.
Karta debetowa, karta kredytowa, karta pre-paid – główne różnice
Różnice pomiędzy kartą debetowa, kredytową oraz kartą pre-paid dotyczą zarówno sposobu wnioskowania o kartę, dostępu do pieniędzy, jak również opłat związanych z użytkowaniem karty. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym kartom:
- Karta debetowa – najczęściej wykorzystywana przez klientów. Jest to podstawowa karta płatnicza wydawana do rachunku bankowego. Klient ma za jej pośrednictwem dostęp do pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie zarówno w formie gotówkowej (wypłata gotówki w bankomacie), jak i bezgotówkowej (płatności w sklepie oraz płatności internetowe). Wydanie karty jest zazwyczaj bezpłatne. Opłata za użytkowanie wynosi zazwyczaj kilka złotych miesięcznie, ale może zostać anulowana, o ile klient spełni wymogi określone przez bank (np. wykona określoną ilość transakcji bezgotówkowych).
- Karta kredytowa – służy do wykonywania przede wszystkich transakcji bezgotówkowych (płatności w sklepie i przez Internet). Klient może za jej pomocą wypłacić gotówkę z bankomatu, jednak zazwyczaj taka operacja wiąże się z naliczeniem dodatkowej prowizji za wypłatę, więc jest stosunkowo mało opłacalne dla użytkownika. W przeciwieństwie do karty debetowej i przedpłaconej (karta pre-paid) karta kredytowa daje klientowi możliwość korzystania z pieniędzy pożyczonych od banku (z limitu kredytowego). Jest to więc produkt kredytowy. Skoro tak – to klient musi o niego wnioskować. A żeby wniosek został rozpatrzony pozytywnie, konieczna jest zdolność kredytowa. Karta kredytowa wiąże się więc ze znacznie dłuższym procesem wnioskowania i z większą ilością formalności niż w przypadku innych rodzajów kart.
- Karta przedpłacona pre-paid – jest to karta, z której korzystać można po jej wcześniejszym „doładowaniu” wybraną sumą pieniędzy. Niektóre karty pre-paid umożliwiają jedynie transakcje bezgotówkowe, inne – także wypłatę pieniędzy w bankomacie (zależy to od oferty banku). Nie jest ona kartą standardową, klient musi samodzielnie zgłosić się do banku, aby ją otrzymać. Nie jest konieczne za to dokumentowanie zdolności kredytowej (nie jest to kredyt, tak, jak w przypadku karty kredytowej).